A k o v z n i k á r í b e z l á k

Ocenenia

K e ď s a p r á c a v y p l a t í

Proces výroby

O d z b e r u a ž p o j e d i n e č n ú c h u ť

1.

Zber ríbezlí

Ríbezľové víno nie je ako ostatné ovocné vína. Je technologicky aj senzoricky podobné hroznovému, aj keď, samozrejme, sú tu rozdiely. Ríbezle sa zbierajú v letnej horúčave na začiatku prázdnin a vyžadujú ešte viac ručnej práce, než hroznové víno.

2.

V minulosti

Kedysi sa ríbezle pomleli, dosladili a zriedili vodou, pretože majú taký obsah pektínov a tanínov, že majú samy tendenciu hustnúť a želírovať. Potom sa nechali v prírodnej teplote spontánne prekvasiť, čo často viedlo k vzniku prchavých látok a narušeniu arómy.

3.

V súčasnosti

Vďaka priateľstvu a spolupráci s profesionálnymi malokarpatskými vinármi sme vyvinuli spoľahlivé technologické postupy. Pôvodná cukornatosť ríbezľových bobúľ je asi 9 °NM. Rmut treba zriediť a navýšiť cukornatosť zhruba na 22 °NM ako u prívlastkového vína.

4.

Lisovanie

Biele ríbezle lisujeme ako biele hrozno, červený a čierny rmut sa maceruje, kvasí a až potom lisuje – ako pri víne. Kvasíme riadeným kvasením v tankoch pri teplote do 22°C a menej. Prešujeme šetrne v pneumatických lisoch, používame selektované kvasinky a regulárne enologické postupy vrátane využitia rotatankov – víno si vďaka tomu podržia svoju vôňu a odvďačí sa nám prírodným prejavom a bohatosťou a vyváženosťou chuti.

5.

Prirodzená stabilizácia

Nepoužívame žiadnu stabilizáciu. Hlboko prekvasujúce kvasinky sa zastavia na 14,5 % alkoholu, ktorý víno aj so zvyškom cukru prirodzene stabilizuje a môžeme preto pridávať málo síry.

6.

Jedinečná chuť

Naučili sme sa, ako sa spoľahlivo vyhnúť prchavým látkam a stabilizovať ovocnú chuť.